ایران، قم

29.69°C
آسمان صاف
جمعه
24.49°C / 36.77°C
شنبه
22.57°C / 35.2°C
یکشنبه
27.15°C / 37.97°C
دوشنبه
27.72°C / 38.97°C
سه شنبه
28.72°C / 39.94°C
چهارشنبه
30.16°C / 40.17°C
پنج شنبه
28.46°C / 38.51°C
تعطیل شدن “الگوپذیری اجتماعی از پیامبر (ص)” ریشه مشکلات اجتماعی جهان اسلام

تعطیل شدن “الگوپذیری اجتماعی از پیامبر (ص)” ریشه مشکلات اجتماعی جهان اسلام

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در یادداشتی به مناسبت ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام(ص) و هفته وحدت آورده است: از پیامبر (ص) تراثی درخشان و جامع به جای مانده است که متاسفانه در لابلای کتاب های تاریخی  و حدیثی شیعه و سنی محبوس مانده، و به ساحت های اجتماعی به عنوان الگوی زندگی وارد نشده، و در مقابل چشمان نسل های نو قرار نگرفته است. وی با اشاره به این که این سیره و تراث آنقدر مهم است که قرآن از آن به اسوه حسنه نام می برد، گفت: وقتی قرآن در معرفی پیامبر (ص) بر واژه “اسوه زیبا” تمرکز می کند، می خواهد و الگوی خود را برای این زندگی، الگوی زیبا معرفی، و هماهنگی دین و زیبایی را آشکار و محقق کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: یکی از زمینه های ظهور جریان های تکفیری و سخت گیر در فضای امت اسلامی، معرفی دین در چارچوبی بی اعتنا به حس زیبایی‌خواهی انسان در قبال نسل‌های نو است. مبلغی با اشاره به اینکه دین در صورت قرار داده شدن در مقابل حس زیبایی خواهی یا خنثی نسبت به آن، قیافه ای خشن به خود می گیرد، گفت: ارایه وصف “زیبا” برای پیامبر (ص) به عنوان الگو پیوند دو مقوله زندگی و زیبایی را در اسلام مورد توجه قرار می دهد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس افزود: گروه ها و جریان هایی که در جهان اسلام نه در رفتار و اخلاق‌شان و نه در نگاه ها و تصرفاتشان، حسن و زیبایی دیده نمی‌شود و فراتر زندگی را  بر دیگران سخت،  پُرمرارت و خشن ساخته اند،   نفرت نسبت به دین را ایجاد ، و دین را به انزوا می کشانند. وی با برشمردن سرشاخه های مهم سیره اجتماعی پیامبر(ص) گفت: این سرشاخه های مهم عبارت بودند از : “تالیف دل ها” به جای “نفرت دل ها”، “اخوت اسلامی” به جای “رویارویی مذهبی”، “اخلاق  اجتماعی” به جای “خشونت اجتماعی”، “امت محوری” به جای “طائفه گرایی”، “حرمت به انسان” به جای “کشتن انسان”، گستردن حالت امن و اطمینان در جامعه” به جای ” تروریسم و ایجاد خوف و ترس در جامعه”، “جاذبه بخشی به دین” به جای “نفرت آوری نسبت به دین”و …

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد:  رویکرد “سلفی اندیشی در  دین” از نظر فردی و درونی به سمت تضعیف عواطف انسانی، از بین بردن محبت در انسان و کشتن لطافت در روح است و از نظر اجتماعی به سمت تعمیق تفرقه و خشونت در جامعه است.

مبلغی با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) در نقد رویکرد خوارج به سخت گیری، که فرمود: “خوارج بر خود سخت گرفتند و دین فراخ تر از آن است” خاطرنشان کرد: نگاه سخت گیرانه به رفتار خشونت گرایانه منتهی می شود و جامعه اسلامی امروز به دلیل سخت گیری های سلفیت به شدت از  نظر عاطفی آسیب دیده است و اگر علاج نشود خطر عدم برقراری رابطه نسل های در حال شکل گیری با دین، (که ماهیت آن حب است،هل الدین الا الحب)  جدی می گردد و در مسیر دین گریزی قرار می گیرند. وی در پایان تصریح کرد: خوشبختانه برخی از سلفی ها در جهان اسلام به فکر بازسازی روش خود برآمده اند، گفت: جهان اسلام چه اهل سنت و چه شیعه باید به سلفی ها مجال این بازنگری را بدهد و با آن ها گفتگو کنند.

 

Image

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

 

پس بشارت ده به آن بندگان من كه به سخن گوش فرا مى‏ دهند و بهترين آن را پيروى مى كنند

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم