ایران، قم

25.49°C
آسمان صاف
شنبه
19.67°C / 29.7°C
یکشنبه
20.29°C / 30.19°C
دوشنبه
17.6°C / 25.05°C
سه شنبه
15.15°C / 19.36°C
چهارشنبه
14.76°C / 24.35°C
پنج شنبه
16.77°C / 25.28°C
ردصلاحیت‌های بی‌دلیل انتخابات را بی‌اعتبار می‌کند

ردصلاحیت‌های بی‌دلیل انتخابات را بی‌اعتبار می‌کند

آیت‌الله موسوی تبریزی:اگر خالص‌سازی به معنای تبعیت از گروه خاصی باشد، جمهوریت را زیرپا می‌گذارد.

دادستان پیشین انقلاب اسلامی گفت: اگر رد صلاحیت‌ها به دلیل مسائل شخصی باشد یا بر اساس برخی گزارشات و اتهامات دروغ، فرد یا افرادی را رد صلاحیت کنند، گناه بزرگی است و بزرگترین خیانت به کشور این است که انتخابات را بی‌اعتبار کنند. تنها دشمن نمی‌تواند انتخابات را بی‌اعتبار کند، همین ردصلاحیت‌های بی‌دلیل و بی‌جهت انتخابات را بی‌اعتبار می‌کند.

آیت الله سید حسین موسوی تبریزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در مورد رد صلاحیت برخی داوطلبان و چهره‌های شاخص انتخابات مجلس شورای اسلامی و دلایل رد صلاحیت اغلب آنها که عدم التزام به نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است، گفت: این دیگر روشن است، کسی که در نظام جمهوری اسلامی کاندیدا می‌شود باید جمهوریت را بپذیرد.

موسوی تبریزی در پاسخ به این سوال که نمایندگانی هستند که در دوره فعلی حضور دارند اما برای انتخابات آتی این موضوع برای رد صلاحیت آنان عنوان شده است، گفت: این دوره هم شاید اشتباه شده که آمدند. باید این را بپذیریم که مردم در ایران رأی دادند و حکومت آن جمهوری اسلامی شده است، نماینده‌ها هم باید جمهوریت را بپذیرند. البته اینکه خیلی‌ها را به اشتباه ردصلاحیت می‌کردند، تأیید نمی‌کنم اما اگر کسی جمهوریت نظام را قبول نداشته باشد، اصل نظام را هم قبول ندارد. اصل نظام ما از دو کلمه تشکیل می‌شود جمهوریت و اسلامیت، هر دو را باید بپذیرند.

موسوی تبریزی در پاسخ به این سوال که ردصلاحیت داوطلبین در دوره فعلی چگونه می‌بینید، گفت: رد صلاحیت‌ها به اینکه افراد غرضی داشته باشند یا نه بستگی دارد. من دو دوره نماینده بودم. نه این دوره، بلکه در دوره‌های قبل هم گاهی بی‌دلیل به خاطر دعواهای گروهی و حزبی که پیش آمده، بعضی‌ افراد بر اساس آن‌ها ردصلاحیت شدند و بعضی هم با وجود آنکه مشکلات زیادی داشتند اجازه دادند که وارد انتخابات شوند. حتی یکی،‌ دوبار در زمانی که من نماینده بودم می‌دانستم حضرت امام‌(ره) هم با این ردصلاحیت‌های بی‌دلیل مقابله کرد و ناراحت بود.

وی افزود: علی‌ایحال اگر رد صلاحیت در رابطه با جمهوریت نظام باشد و واقعیت داشته باشد و تهمتی نباشد، ایرادی ندارد چون نظام ما جمهوری اسلامی است. نماینده مجلس باید جمهوریت و اسلامیت را قبول کند و نماینده همیشه باید از این دو عنوان دفاع کند. اما اگر رد صلاحیت‌ها از جهات شخصی باشد، بر اساس برخی گزارشات و اتهامات دروغ، فرد یا افرادی را رد صلاحیت کنند، گناه بزرگی است و بزرگترین خیانت به کشور این است که انتخابات را بی‌اعتبار کنند. تنها دشمن نمی‌تواند انتخابات را بی‌اعتبار کند، همین ردصلاحیت‌های بی‌دلیل و بی‌جهت انتخابات را بی‌اعتبار می‌کند. اخیرا دیدم یکی از نماینده‌های تبریز در مجلس  آقای پزشکیان را رد صلاحیت کردند. من آقای پزشکیان را می‌شناسم، ایشان متدین، خوب و دلسوز هستند. برای اینکه مثلا چند انتقاد حسابی کرده بیایند ایشان را ردصلاحیت کنند، درست نیست. چند دوره هم ایشان نماینده بوده و حتی کسانی که او را ردصلاحیت کردند هم نگفتند ایشان ریالی سوء‌استفاده مالی یا سوءاستفاده از مقام خود کرده است و باید شفاف‌سازی صورت بگیرد.

آیت‌الله موسوی تبریزی در پاسخ به این سوال که در چند روز گذشته برخی تحلیل‌گران سیاسی از واژه خالص‌سازی برای این روند رد صلاحیت‌ها استفاده کرده و این اتفاق را در راستای این روند توصیف کردند، گفت: من نمی‌دانم مراد از خالص‌ چیست. خالص یعنی من، گروه من، خانواده من یا همه افراد، متدینین و کسانی که نظام را قبول دارند و کسانی که دست‌ و پای‌شان تا به حال نلرزیده و اتهامات عجیب و غریبی در دادگاه‌ها ندارند؛ اگر به این معنا باشد خوب است. اما اینکه به معنای گروه من و تابع من و گروه خاصی باشد معلوم است غلط است و جمهوریت را زیرپا می‌گذارد.

وی در مورد اینکه برخی تحلیل‌گران مدعی هستند گروهی به دنبال برپایی حکومت اسلامی به جای جمهوری اسلامی هستند، گفت: مگر اینکه این‌ها کسانی باشند که مخالف جمهوری اسلامی باشند و بخواهند این کار را انجام دهند در غیراینصورت نظام ما جمهوری اسلامی است.

Image

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

 

پس بشارت ده به آن بندگان من كه به سخن گوش فرا مى‏ دهند و بهترين آن را پيروى مى كنند

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم