گفتار

عملکرد شورای نگهبان کشور را چند قطبی کرد
فاضلی میبدی: مجلسی می‌خواهیم که کشور را مدیریت و از جنگ‌افروزی جلوگیری کند/مجلس تک جناحی نمی‌تواند در راس امور باشد.
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: شورای نگهبان این دوره به گونه‌ای دست به عمل زد که شاهد مجلسی یک جناحی، یک خطی و تک صدایی باشیم که تضارب آرا در آن جایی ندارد و معتقدم هنگامی که چنین مجلسی به وجود بیاید دیگر در راس امور نیست.
حجت الاسلام فاضل میبدی در گفت‌وگو با خبرنگا ایلنا، درباره این‌که امروز عده‌‍‌ای با گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی برای شرکت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صحبت از روی کار آمدن مجلس انقلابی می‌کنند که همین اظهارنظرها باعث ایجاد سوالات زیادی در ذهن مردم شده است که آیا در طول این ۴۰ سال ما مجلس انقلابی نداشته‌ایم، گفت: این شعارها بیشتر شعارهای کاذب است، در دولت آقای احمدی‌نژاد، همین شعارها داده شد و گفتند که می‌خواهیم دولت و مجلس انقلابی داشته باشیم و مشاهده کردیم که بر سر کشور چه آمد.
این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه واژه انقلاب در سال ۵۷  برای تغییر رژیم  بود که مردم موفق به اجرای آن شدند، عنوان کرد: دوران سازندگی، مدیریت و توسعه همه‌جانبه کشور بحث مهمی است، نمی‌شود با شعارهای انقلابی در مجلس مستقر شوید اما تجربه و کارآموزی در وجودتان نباشد؛ بازهم تکرار می‌کنم ما یک بار نتیجه شعار انقلابی را در دولت نهم و دهم تجربه کردیم و نتیجه‌اش را هم دیدیم. وی تاکید کرد: واقعا اگر مردم می‌خواهند رأی دهند باید آن چیزی که در رأس تدبیرشان برای انتخاب کردن قرار می‌گیرد، عدم کمبود فکر و تدبیر در کشور باشد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این‌که  در حال حاضر کشور تحریم و مشکلات بسیاری دارد باید چاره‌ای اندیشید که کشور درست شده و معضلات برطرف شود، گفت: معتقدم دوران شعار مرگ بر این و آن گفتن گذشت؛ در این سال‌ها که شعار تند انقلابی دادیم چیزی نصیب‌مان نشده و خروجی نداشته است، من بر این باورم کشور نیاز به سازندگی و تدبیر بیشتری دارد.  وی ادامه داد: امروز ما نیاز به یک اقتصاد کارآمد داریم که مشکلات را حل کند، نیاز به یک سیاست‌خارجی داریم که در دنیا منزوی نشویم،‌ همه این‌ها نیاز کشور است و باید به آن‌ها توجه داشته باشیم.
میبدی تاکید کرد: ما مجلسی می‌خواهیم که کشور را مدیریت کند، قانون بگذارد و مشکلات کشور را کاهش دهد و از خطر جنگ جلوگیری کند اما این افرادی که می‌خواهند با شعار انقلابی وارد مجلس شوند، همان کاری را می‌خواهند انجام دهند که احمدی‌نژاد کرد آخرش هیچ چیزی برای دولت و ملت عایدی نداشت. وی درباره این‌که جامعه امروز با رد صلاحیت‌های گسترده که صورت گرفت در دوگانگی رأی دادن و رأی ندادن قرار گرفته‌‌ است و دلیل‌شان هم برای این تردید این است این افرادی که تائید شده‌اند باتوجه به سابقه‌‌ای که دارند شاید در مجلس هرکاری انجام دهند جز قانون‌گذاری و حتی به گونه‌ای اقدام کنند که ما به سمت جنگ برویم، گفت: متاسفانه شورای نگهبان در این دوره از انتخابات مجلس از منابع خوبی برای انتخاب و تائید و ردصلاحیت‌ها استفاده نکرد. 
این مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی، گفت: یک وفاق و همدلی در تشییع پیکر سردار سلیمانی ایجاد شد و مردم در کنار هم قرار گرفتند؛ چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا همه در کنار هم بودند اما با این کاری که شورای نگهبان انجام داد همدلی و وفاقی که در جامعه به وجود آمده بود را برهم زد و جامعه را دچار چند قطبی کرد.
این فعال سیاسی ادامه داد: امروز جامعه ما نه تنها دوقطبی بلکه چندقطبی شده است، امروز یک عده می‌گویند با این افرادی که از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند باید یک مجلس انقلابی به وجود بیاوریم و هرکسی هم که این شورا رد صلاحیت کرده درست بوده است. وی ادامه داد: یک عده می‌گویند باید گشت در میان این‌هایی که شورای نگهبان از اصلاح‌طلبان تائید صلاحیت کرده است نماینده‌ای پیدا کرد زیرا دیده‌ایم اصولگرایان هنگامی که در قدرت بودند چگونه رفتار کردند به یاد داریم که در دوران ریاست جمهوری‌شان و مجلس چگونه رفتار کردند که امروز به این مشکلات افتادیم.
مبیدی ادامه داد: افرادی هم بیان می‌کنند باید انتخابات را تحریم کنیم که متاسفانه این شعار امروز در کشور ما در میان برخی از جریان‌های داخلی شنیده می‌شود؛ این جامعه دو، سه قطبی متاسفانه به خاطر عملکرد شورای نگهبان به وجود آمد. وی تاکید کرد: متاسفانه شورای نگهبان این دوره به گونه‌ای دست به عمل زد که شاهد مجلسی یک جناحی، یک خطی و تک صدایی باشیم که تضارب آرا در آن جایی ندارد و معتقدم هنگامی که چنین مجلسی به وجود بیاید مجلس دیگر در راس امور نیست.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: صلاح بر این بود که شورای نگهبان مصلحت مملکت و ملت را منظور بدارد و از هر  دو طرف افراد قابل قبول و سرشناسی را تایید می‌کرد. شما نگاه کنید در طیف مقابل جناح اصلاحات برخی از اشخاص تائید شدند که حداقل در مظان اتهام مالی هستند. وی ادامه داد: امروز در جریان اصلاحات افرادی رد صلاحیت شده‌اند که اتفاقا پاکدست هستند و سابقه خوبی دارند، واقعا افرادی هم که رد شدند شائبه سیاست بازی ندارند، جز منافع ملی چیزی مد نظرشان نبوده است و فقط به صرف این‌که گرایشی به جناح اصلاح‌طلب دارند، رد صلاحیت شدند.
این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: کار امروز شورای نگهبان در رد و صلاحیت‌ها در آینده اثر خودش را نشان خواهد داد؛ قطعا در مجلسی که صدای مرگ از آن در بیاید معتقدم جرأت، شجاعت، انقلابی بودن و  منافع ملی وجود نخواهد داشت. مجلس باید شعارهایی بدهد که صلاح مملکت را منظور کند و مشکلات کشور را از بین ببرد.
وی ادامه داد: اوایل انقلاب ما شعار دادیم حاکمیت رای مردم است، امام (ره) بسیار هم بر این موضوع تاکید داشتند. آن زمان ما بحث‌هایی مانند عدالت اجتماعی، آزادی بیان و از بین بردن استبداد با رأی را مطرح کردیم و مردم برای این انقلاب کردند که جمع تصمیم بگیرد و آرای مردمی حاکم شود.
میبدی تاکید کرد: در مورد حرکتی که برخی از نهادهای انتصابی مانند شورای نگهبان انجام می‌دهند در عین اینکه احترامشان واجب است  اما باید گفت کارشان قابل نقد و دارای اشکال و ایراد است. به نظر من آن چیزی که زیر سوال می‌رود جمهوریتی است که ما در کنار اسلامیت خواهان آن بودیم. مردم به این عشق به حاکمیت رای دادند و انقلاب کردند.
وی درباره ترکیب آینده مجلس شورای اسلامی گفت: با افرادی که تایید صلاحیت شدند ترکیب مجلس بعدی ترکیب خوبی نخواهد بود ما مشاهده می‌کنیم شاخص‌های مجلس از یک طیف هستند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: هنگامی که چهره‌هایی مانند آقای مطهری رد صلاحیت می‌شود مشخص می‌شود این مجلس، مجلسی نخواهد بود که استقلال فکری در برابر نهادهای بیرونی داشته باشد.
خوانده شده 159 بار
Share this article
برای نوشتن دیدگاه وارد سایت شوید.
بازگشت به بالا