یادداشت

بيانيه تحليلي مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم درباره انتخابات رياست جمهوري 1396

بسم الله الرحمن الرحيم

انَّ اللَّهَ يَأمُرُكُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلى أَهلِها وَإِذا حَكَمتُم بَينَ النّاسِ أَن تَحكُموا بِالعَدلِ ( قرآن کریم 4/ 58)

ملت شریف و بزرگوار ایران

با درود و تحيت فراوان

در آستانه برگزاري انتخاباتي سرنوشت ساز قرارداريم. در اين انتخابات دو جريان با دو رويكرد، روش و برنامه اي كاملا متفاوت، روياروي هم قرار گرفته اند. نخست جريان اصلاح طلبي و اعتدال خواهي كه ريشه اي اصيل در انقلاب دارد و با برداشتي رحماني و روز آمد از اسلام در پي عادي سازي امور، توسعه، پيشرفت، آباداني ايران در همه ابعاد و تعامل با همه كشورهاي جهان در راستاي حل دشواري ها و بحران هاي گوناگوني است كه وضعيت معيشتي اقشار ضعيف جامعه را دچار آسيب كرده و رتبه ايران عزيز را در سطوح گوناگون اقتصادي، اجتماعي، سياسي، علمي و فرهنگي به شدت كاهش داده است. دوم جريان اقتدارگرا كه با نگاهي افراطي و برداشتي واپس گرايانه و خشن از اسلام و انقلاب و با ژست انقلابي گري و شعار هاي فريبنده به دنبال محدود كردن فضاي سياسي و آزادي هاي مدني و انزواي نيروهاي متخصص و كار آمد و توسعه نظامي و ماجرا جويي در منطقه و تقابل با جهان با هزينه كردن از سرمايه و منابع ملي ايران است.

جريان اخير كه يك بار در طول هشت سال، سياست و عمل كرد خود را در معرض ديدگاه عموم قرار داده و كارنامه آن ثمره اي جز تحريم و انزوا و زيان هاي بزرگ جبران ناپذير براي ايران نداشته و كشور را به ويژه در عرصه اقتصادي در آستانه سقوط قرار داده است، اينك با چهره هايي جديد پا به انتخابات گذاشته و با وعده هاي فريبنده و تخريب شديد دولت و استفاده از شيوه هاي غيراخلاقي در پي جلب آراي توده مردم است. اين جريان در طول سال هاي گذشته نه تنها از هيچ گونه تلاشي براي به بن بست رساندن و خنثي كردن اقدام هاي دولت فروگذار نكرده است، بلكه ‌اكنون با بزرگ نمايي مشكلاتي كه خود در پيدايش آن سهيم بوده و از حل آن جلوگيري مي كرده است، مي كوشد تمامي گناهان و كاستي ها را برگردن دولت اندازد و با چهره اي به ظاهر منتقد و مدافع مردم و بسيج و سازماندهي تمام نيروها خود را برنده انتخابات كند. آنان رياست جمهوري را به عنوان سنگري مهم براي فتح ديگر نهادهاي قدرت مي نگرند و به تحكيم موقعيت خود در مناصب عالي نظام مي انديشند.

اينك ملت ايران در معرض آزموني سخت قرار گرفته و اراده يكايك افراد در عبور از آن و تعيين مسير آينده كشور تاثيري بي بديل دارد. بي تفاوتي و عدم مشاركت در اين انتخابات تن دادن به حاكميت جرياني است كه تجربه سهمگين و زيان بار آن را با هزينه اي گزاف پشت سر نهاده ايم و بي ترديد آزموده را آزمودن خطاست. پيشرفت و توسعه ايران تنها از راه اصلاحات تدريجي، بردباري و پايداري امكان پذير است و انتخابات يكي از مهم ترين ابزار هاي آن است. فراموشي تجريه گذشته و سستي در استيفاي اين حق مدني و سياسي، آينده اي بسيار دشوار و نابهنجار را در پي خواهد داشت. بي ترديد مردم هوشمند ايران كه بلوغ سياسي خويش را در آزمون هاي مختلف نشان داده اند، اين بار نيز با درك شرايط دشوار و پيامدهاي زيان بار عدم مشاركت و با حضور فعال و راي آگاهانه خود از اين آزمون سربلند و موفق بيرون خواهند آمد.

مجمع مدرسين و محققين نيز همسو با اكثريت مردم و با توجه به دشواري ها، بحران ها و تهديدهايي كه فراروي ايران عزيز قرار دارد، ادامه دولت كنوني را لازم مي داند و بر پشتيباني قاطع و همه جانبه از جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي دكتر روحاني تاكيد مي کند و همگان را به راي دادن به ايشان فرامي خواند. به باور ما ايشان شخصيتي انقلابي، مدير و مدبر، انديشمندي آزادي خواه، مستقل و از سرمايه هاي اصيل جمهوري اسلامي و شايسته ترين كسي است كه در شرايط دشوار كنوني مي تواند در منصب رياست جمهوري قرار گيرد. كارنامه دولت ايشان به خوبي نشان مي دهد با وجود محدوديت هاي فراوان در طول چهارسال گذشته موفقيت هاي چشم گيري در عرصه هاي مختلف به دست آورده است.

دولت ايشان در پرتو پشتيباني مردم و با بهره مندي از كابينه اي نيرومند و وزيراني كاردان تا كنون توانسته بحران هاي فرارو را تا حدي زياد مهار و مقدمات لازم براي بهبود وضعيت اقتصادي و سياسي را فراهم كند. دولت در شرايطي روي كار آمد كه از هم گسيختگي سياسي، انسجام ملي را در خطر قرار داده و جامعه در تب بي اخلاقي در التهاب شديد به سر مي بُرد و بي اعتمادي عمومي و بدبيني ها رو به افرايش بود. تورم لجام گسيخته، رشد اقتصادي منفي، بيكاري گسترده و فشار شديد تحريم ها و انزواي بين المللي اقتصاد كشور را در سراشيبي سقوط قرار داده بود. در چنين وضعيتي دولت با ديپلماسي قوي و كارآمد خود و پذيرش برجام، كشور را از خطر جنگ رهانيد و به حقِ فعاليت هسته اي ايران در دنيا رسمیت بخشيد. افزون بر اين، در سخت ترين شرايط با ديپلماسي نفتي سهميه ايران را به چهار ميليون بشكه رسانيد و صادرات نفت را به بيش از دو ميليون بشكه ارتقا داد. با حمايت از كشاورزان در توليد گندم و نيشكر به خودكفايي رسيد و برای مهار بحران آب و اصلاح شيوه هاي بهره برداري از آن گام های موثری برداشت. با طرح تحول سلامت و بيمه همگاني هزينه هاي بهداشت و درمان طبقات محروم را به شدت كاهش داد. مهار تورم و تك رقمي شدن آن، رشد اقتصادي چشم گير، برخورد با حقوق بگيران نجومي، افزايش حقوق معلمان و فرهنگيان، افزايش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، حمايت از اهل فرهنگ و هنرمندان، پشتيباني و دفاع از آزادي رسانه ها و احزاب ، تقويت جامعه مدني و سازمان هاي مردم نهاد گوشه اي از فعاليت هاي مهمي است كه دولت تدبير و اميد با وجود محدوديت ها و سنگ اندازي هاي فراوان در كارنامه خود برجاي گذاشته است.

مردم عزيز و قدرشناس ايران نيز به پاس گرامي داشت اين تلاش ها و با درك ريشه اصلي كاستي ها و دشواري هاي فراروي دولت براي حل آن ها، راهي كه چهار سال پيش آغاز كرده بودند را ادامه و پاسخ انتقادهاي ناجوانمردانه و غيرمنصفانه به دولت را خواهند داد. آنان روز ۲۹ ارديبهشت  با راي قاطع به جناب آقاي دكتر روحاني پشتيباني خود را از جريان اصلاحات و اعتدال اعلام مي كنند و جريان افراطي و واپس گرا را در دست يابي به اهداف خويش ناكام مي گذارند.

مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم

۱۸/ ۲/ ۱۳۹۶                   

خوانده شده 736 بار
Share this article
برای نوشتن دیدگاه وارد سایت شوید.
بازگشت به بالا