یادداشت

روحاني اسير بازي مخالفان قم نمي‌شود

آرمان - ياسمين طالقاني: اين روزها كشور در تب و تاب برگزاري انتخابات‌هاي مهمي درارديبهشت‌ماه است؛ انتخابات دوازدهمين دوره رياست‌جمهوري و پنجمين دوره شوراي شهر و روستا. بي‌ترديد چرخ سياست ايران بر مدار روحانيون با تجربه و اعتدالي مي‌‌چرخد و هر زمان كه توجهي به توصيه‌هاي اين بزرگان نشده، كشور با مخاطراتي مواجه شده است كه نمونه آن ۸ سال دولت‌هاي نهم و دهم است. اكنون روحانيون شناخته‌شده و با سابقه دلسوزانه مشغول فعاليت هستند، اما آنچه انجام مي‌دهند و نتايج هم انديشي و جلساتشان رسانه‌اي نمي‌شود كه البته اين رفتار هم نشانگر تدبير آنهاست.

مجمع روحانيون، ياران پنهان دولت روحاني

مجمع روحانيون و مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم دو تشكل اصلاح‌طلب روحاني هستند كه نقش مهمي در تصميمات اين اردوگاه دارند، به نحوي كه هر آنچه آنان مطلوب ارزيابي كنند، به آنچه به عنوان تصميم نهايي اصلاح‌طلبان اعلام مي‌شود، نزديك‌تر است. نكته قابل توجه آنجاست كه اين روحانيون كه اكثر آنها داراي جايگاه‌هاي مهم در تشكيلات اداره كشور بودند، چندان تمايلي به رسانه‌اي شدن جلسات و انتشار ديدگاه‌هايشان ندارند وهر از چند گاهي بر اساس نياز اطلاع جامعه از نظرات آنها، سخناني بيان مي‌كنند. به عنوان مثال جلسات مجمع روحانيون هر هفته و در موعد مقرر برگزار و تصميمات مهمي در آن اتخاذ مي‌شود، مانند جلسه‌اي كه دوشنبه شب برگزار شد و روايط عمومي اين تشكل تنها به انتشار اين خبر پرداخت:«جلسه مجمع روحانيون مبارز امشب با حضور رئيس دولت اصلاحات برگزار شد. سيد محمدعلي ابطحي، مجيد انصاري، سيد مهدي امام‌جماراني، آيت‌ا... موسوي خوييني‌ها و موسوي لاري از ديگر اعضاي حاضر در اين جلسه بودند. در پايان جلسه امشب نماز مغرب و عشا به امامت رئيس دولت اصلاحات اقامه شد.» بنابراين آنها از انتشار آنچه در اين جلسه گذشت، خودداري مي‌كنند كه براي اين پرهيز از خبري شدن ديدگاه‌ها چند دليل مي‌توان ذكر كرد كه نخستين آن جلوگيري از تشتت آرا در اردوگاه اصلاح‌طلبي است، يعني بزرگان روحاني تمايلي ندارند كه ديدگاه‌هايشان منتشر شود تا گروه ديگر از همين اردوگاه كه داراي ديدگاهي متفاوت است، خود را ملزم به تبعيت از ديدگاه اعضاي محمع روحانيون كند و در نهايت استقلال عقيده و راي خود را از دست بدهد. دلايلي ديگر هم وجود دارد كه عيان است و نياز به رسانه‌اي شدن ندارد. لازم به يادآوري است حجت‌الاسلام مجيد انصاري در جايگاه معاون حقوقي رئيس‌جمهور عضو با سابقه مجمع روحانيون است.

مجمع محققين در جايگاه برادر دولت

مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم تشكل ديگر اصلاح‌طلب است كه هم مسير مجمع روحانيون است. اين تشكل كه اعضاي آن را ياران امام خميني (ره) و مديران و مروجان اعتدال در كشور تشكيل مي‌دهند، بيش از آنكه بر حضور شخصيت‌هاي مرتبط با خود تاكيد داشته باشند، تمايل به آن دارند كه در وهله نخست آرامش كشور حفظ و تقويت شود و در مراحل بعد تلاش دارند تا مسئولاني بر سر كار قرار بگيرند كه در مسير انقلاب اسلامي و عملكردشان در جهت رضايت مردم باشد. دبيركل مجمع محققين و مدرسين حوزه علمیه قم، آيت‌ا... سيد حسين موسوي تبريزي است كه او را به عنوان شخصيتي شناخته شده‌ براي انقلابيون و دلسوزان خطاب مي‌كنند. اين تشكل بارها ديدگاه‌هاي خود براي اداره بهتر كشور را در اختيار دولت قرار داده است و از كمكي به رئيس‌جمهور و مردان دولت تدبير و اميد كوتاهي نكرده است. البته برخي مواقع انتقاداتي هم داشته كه آنها را رسانه‌اي كرده است، اما در جمع‌بندي نهايي مي‌توان اذعان داشت مسير حركت مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در راستاي كمك به روحاني و مردان پاستور بوده است.

همراهي ۲ تشكل روحاني

دو تشكل مجمع روحانيون و مجمع محققين و مدرسين حوزه علمه قم رابطه نزديكي با هم دارند، مانند آذر سال گذشته كه اعضاي مجمع محققين ‌ميهمان ديگر تشكل روحاني اصلاح‌طلب شدند. در آن جلسه گزارشي از اوضاع سياسي- اجتماعي اصلاح‌طلبان در بسياري از استان‌ها توسط اعضا ارائه شد. حاضران پس از اطلاع از آخرين اقدامات انجام شده جهت انسجام و هماهنگي نيروهاي اصلاح‌طلب و هواداران دولت پيشنهاداتي جهت تقويت هرچه بيشتر وحدت و هماهنگي دادند‌. همچنين حاضران ضمن تقدير از تلاش‌هاي دولت، دلنگراني‌هاي داخلي و خارجي و مسائل اقتصادي را مورد توجه قرار دادند و انتقال مسائل مهم كشور را در آستانه انتخابات آينده به رئيس محترم جمهوري به تصويب رساندند.

پروژه نخ‌نماشده اختلاف‌افكني

همين وحدت روحانيون و علماي اصلاح‌طلب سبب دلواپسي مخالفان دولت شده است و برنامه جديد آنها اختلاف افكني ميان دولت با دو تشكل روحاني اصلاح‌طلب در قم است. در آخرين روزهاي سال ۹۵ بود كه فارس نوشت:«دولت يازدهم در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري سال ۹۶، تلاش مي‌كند تا ارتباط خود با حوزه‌هاي علميه را براي بهره‌گيري از ظرفيت اين نهاد بانفوذ، در جهت تبليغات انتخاباتي به كارگيري كند. بر همين اساس و چندي پيش اتاق فكر پشت پرده انتخابات كه برخي چهره‌هاي خاص در آن حضور دارند، پيشنهادي را مبني بر گسترش ارتباط با روحانيت و برگزاري تور‌هاي تبليغاتي براي روحانيون و طلاب حوزه‌هاي علميه ارائه داد. اما نكته قابل تامل در اين پروژه، ميدانداري آن توسط جرياني خاص در حوزه‌هاي علميه با محوريت تشكل سياسي مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم است. در اين بين دو تن از روحانيون اين تشكل به نام محمدعلي ايازي و كاظم قاضي‌زاده كه در سفر به عسلويه نيز حضور داشتند، بيشترین نقش را در ساماندهي و اجراي اين پروژه بر عهده دارند و در راستاي همراهي برخي طلاب حوزه‌هاي علميه با اين طرح دولت تلاش مي‌كنند.» اما از آنجا كه روحاني از طايفه روحانيت است، به‌خوبي به اهداف اختلاف افكنان آگاه است و مي‌داند آنچه دلواپسان به دنبال تحقق آن هستند، محقق نخواهد شد.

خوانده شده 765 بار
Share this article
برای نوشتن دیدگاه وارد سایت شوید.
بازگشت به بالا