یادداشت

خرافه مجازي

محمدتقی فاضل‌ميبدي  

به‌تازگی صفحه‌ای در اینستاگرام توجه کاربران شبکه‌های مجازی را به خود جلب کرده است. عنوان صفحه این است: «صفحه رسمی امام زمان». در این گفت‌وگو، حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل‌میبدی توضیح داده‌اند که پشت پرده چنین شبکه‌هایی چه می‌گذرد:

‌به اعتقاد شما چه دلیلی برای راه‌اندازی چنین شبکه‌هایی در فضای مجازی وجود دارد؟

در حوزه مسائل مذهبی، بازار خرافات ما در این روزگار، اتفاقا بسیار داغ است؛ از برخي مراسم‌های مذهبی درباره امام سوم شیعیان گرفته تا ترویج خرافات در حوزه‌های دیگر دینی و فقهی. بنابراین انبوه این خرافه‌ها است که به من اجازه می‌دهد از کاربران شبکه‌های مجازی بخواهم به هیچ موردی در این زمینه اعتماد نکنند و با استفاده از دانش اهل فن یا مطالعه و پژوهش، خود راه درست را بیابند.

‌آیا فضای مجازی بستر مناسبی برای بروز چنین خرافاتی است؟

تعداد بسیار اندکی از این دست کانال‌ها و شبکه‌ها وجود دارند، پس این‌طور نیست که بخواهیم قضاوتی کلی درباره فضاهای مجازی انجام دهیم. من معتقدم در شرایط فعلی توجه به پشت پرده و چرایی ترویج این دست مسائل خرافی و انحرافی، مهم‌تر از بررسی مکان و نحوه بروز آن است. اگر در تلگرام و اینستاگرام شاهد چنین مسائلی هستیم، باید دید پشت‌ پرده آن چه می‌گذرد. شاید مسئله‌ای سیاسی نهفته باشد، شاید تکثیر چنین شبهه‌هایی در دین، به قصد آن باشد که ذهن مردم را از موضوع سیاسی مهمی منحرف کنند، بنابراين کاربران ما باید از این موضوع آگاهی داشته باشند.

‌با این حساب به طور کلی، فضای مجازی را برای حوزه دین خطرناک نمی‌دانید؟

امروز در شبکه‌های اجتماعی، خصوصا تلگرام شاهد انبوهی از کانال‌ها هستیم که به مسائل اجتماعی و سیاسی می‌پردازند و به جامعه امکان مطالعه و آموزش می‌دهند. برخی از فضاها هم به‌ ترویج خرافات و بدبینی دینی اختصاص پیدا کرده‌اند که تعدادشان واقعا کم است. بنابراین کاربری که بخواهد در این میان تصمیمی درست بگیرد، توجه به منافع ملی و درک درست شئونات اسلامی از معابر شرعی را باید در دستور کار خود قرار دهد.

خوانده شده 2822 بار
Share this article
برای نوشتن دیدگاه وارد سایت شوید.
بازگشت به بالا